Jednou z mých nejoblíbenějších polévek je právě dýňová. Zelenina, kterou si můžeme jednoduše vypěstovat a a uchovat i přes zimní období v pokojové teplotě. Navíc nám dodá spoustu potřebných vitamínů, minerálů a při podzimních večer krásně zahřeje 🙂

Budeme potřebovat:

  • 1 ks dýně
  • 1 ks cibule
  • 50 g přeupuštěné máslo-ghí (můžeme nahradit obyč máslem)
  • sůl, pepř
  • rostlinná smetana (případně jiná smetana na vaření)

Postup:

V hrnci rozehřejeme máslo, osmahneme na něm do sklovata na drobno nakrájenou cibuli. Přidáme oloupanou a na větší kostky nakrájenou (vydlabanou) dýni a ještě chviličku vše smažíme, aby se nám suroviny krásně rozvoněly. Obsah hrnce zalejeme studenou vodou tak, aby byla zelenina zcela ponořená, promícháme a vaříme na mírném plameni dokud dýně nezměkne (trvá to cca 20 min).

Když je dýně měkká, stáhneme hrnec z plamene, přilejeme do něj smetanu na vaření, podle chuti osolíme, opepříme a rozmixujeme obsah hrnce tyčovým mixérem do hladka. V případě, že se vám zdá polévka moc hustá, můžete zředit vodou a ještě chvíli povařit.

Podáváme s celozrnnými krutonky a opraženými dýňovými semínky

Dobrou chuť!

Na slovíčko:

Dýně při dietě a hubnutí

Lidé bojující s nadváhou by bez váhání měli sáhnout právě po této zelenině. Má totiž velmi nízkou nutriční hodnotu, jen 155 kJ/100 g, a proto je vhodná při redukci váhy. Můžete jí nahradit přílohy jako jsou knedlíky a brambory, nebo připravit jako zdravý hlavní chod.

Tuto nízkokalorickou potravinu můžete sterilizovat jako kompot, použít k vaření polévek, hlavního chodu, přílohy k hlavnímu chodu, případně grilovat, zapéct v troubě nebo smažit.

Dužina je bohatá na vodu, vitamín C, beta-karoten. Beta-karoten je také antioxidant. Dalším významným antioxidantem obsaženým v dýní je vitamin E. Vitamín B – ten pozitivně působí na cévy a srdce, pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. 

7 dní pro lepší život

Online Program 7 Dní Pro Lepší Život aktuálně probíhá, Chcete se jej příště účastnit? Není nic jednoduššího. Stačí se přihlásit v tlačítku níže na čekací listinu.

You have Successfully Subscribed!

21 dní pro lepší život

Online Program 21 Dní Pro Lepší Život aktuálně probíhá, Chcete se jej příště účastnit? Není nic jednoduššího. Stačí se přihlásit v tlačítku níže na čekací listinu.

You have Successfully Subscribed!